Tarzan, Rocky, zloděj koní Zobar, fanatik hudby a šťastný manžel – to všechno je v kostce herec Peter Pecha (32). Muž, který kvůli svým rolím fyzicky dře a obětuje jim téměř veškeré vlastní pohodlí jen proto, aby divák nebyl ochuzen o zážitek ze hry…

POCHÁZÍTE ZE SLOVENSKA A PO STUDIÍCH NA BRNĚNSKÉ JANÁČKOVĚ AKADEMII MÚZICKÝCH UMĚNÍ JSTE SE PŘESUNUL DO HLAVNÍHO MĚSTA. KOLIK PODNÁJMŮ JSTE TU JIŽ VYSTŘÍDAL?

PO ŠKOLE JSME SE S TEHDEJŠÍ PŘÍTELKYNÍ, NYNÍ JIŽ MANŽELKOU, PŘESTĚHOVALI NA LETNOU, KDE JSME BYDLELI ASI SEDM LET. PAK JSME SE PŘESUNULI NA ROK DO VRŠOVIC A NYNÍ JSME ZAKOTVILI V KARLÍNĚ. ALE PROTOŽE JSME NA LETNÉ BYDLELI NEJDELŠÍ DOBU, PŘIROSTLA NÁM NEJVÍCE K SRDCI. NAVÍC TAM MÁM STÁLE SVŮJ ATELIÉR, KDE HUDEBNĚ TVOŘÍM. NA „SEDMIČCE“ JSME BYLI MOC RÁDI, BYDLELI JSME V HORNÍ ČÁSTI LETNÉ, Z JEDNÉ STRANY BYLY LETENSKÉ SADY A Z DRUHÉ STROMOVKA. A PROTOŽE JSME SI ČASEM POŘÍDILI PEJSKA, BYLO TO SUPER, I KDYŽ NAŠE ULICE LETOHRADSKÁ NEBYLA VALNĚ ZREKONSTRUOVÁNA. MĚLO TO OVŠEM SVOJE VÝHODY, ZAHRÁLA SI TŘEBA VE ZNÁMÉM AMERICKÉM FILMU ANTHROPOID.

TO JSTE SE DÍVAL NA FILMAŘE Z OKNA?

TO NE, ALE MÁM JINOU PŘÍHODU. VZPOMÍNÁM SI, ŽE JSEM SI JEDNOHO SRPNOVÉHO RÁNA VYŠEL V TRIČKU, KRAŤASECH A V ŽABKÁCH KOUPIT NĚCO K SNÍDANI. A KOUKÁM – VŠUDE JE SNÍH, NA CHODNÍCÍCH NĚMECKÉ ZNAČKY A PO ULICI JEZDÍ STARÉ TATROVKY A PRAGOVKY. A UŽ SE KE MNĚ HNALA NĚJAKÁ PRODUKČNÍ A KŘIČELA, CO TADY DĚLÁM?! MUSEL JSEM SI RYCHLE NAKOUPIT, ABYCH NEZKAZIL NATÁČENÍ (ÚSMĚV).

TEĎ BYDLÍTE TEDY V KARLÍNĚ…

V KARLÍNĚ JSME TAKÉ SPOKOJENI, JE TO HEZKÁ ČTVRŤ. BYDLÍME U KARLÍNSKÉHO NÁMĚSTÍ, MÁME TO KOUSEK PĚŠKY NA STANICI METRA INVALIDOVNA. ČASTO CHODÍM BĚHAT NA VÍTKOV. JE TO NAHORU 380 SCHODŮ, UŽ JE MÁM SPOČÍTANÉ.

NEUVAŽUJETE PŘECE JEN O KOUPI BYTU, I KDYŽ CENY NEMOVITOSTÍ TEĎ TRHAJÍ REKORDY?

MY JSME SI JEŠTĚ PŘED ZMĚNAMI CEN NEMOVITOSTÍ A HYPOTÉK POŘÍDLI CHALUPU U PODĚBRAD. NENÍ TO ÚPLNĚ BLÍZKO PRAHY, ALE JSME ASI ZA 45 MINUT JÍZDY AUTEM V CENTRU MĚSTA. DO BUDOUCNA BYCHOM S MANŽELKOU URČITĚ BYLI RÁDI ZA ZÁCHYTNOU PRAŽSKOU GARSONKU NEBO MALÝ BYT, KTERÝ BY NÁM UMOŽNIL TADY BÝT, KDYŽ JE TO NUTNÉ. JSME OBA HERCI, PŘEDSTAVENÍ KONČÍ TŘEBA V DESET VEČER A RÁNO V DEVĚT UŽ NĚKDY ZAČÍNÁ ZKOUŠKA. MOJE ŽENA NAVÍC ZAČALA OD PRVNÍHO LISTOPADU PRACOVAT V HITRÁDIU CITY, KDE MÁ RANNÍ SHOW OD ŠESTI RÁNO. A KDYBY MĚLA KAŽDÝ DEN JEZDIT JEŠTĚ O HODINU DŘÍVE OD PODĚBRAD, NEBUDE TO PRO NI ROZHODNĚ KOMFORTNÍ. JENŽE JAKO SLOVÁK BEZ NEMOVITÉHO MAJETKU HYPOTÉKU NEZÍSKÁM. MUSÍME TO NĚJAK VYMYSLET.

POCHÁZÍTE ZE SLOVENSKÉHO MĚSTEČKA GBELY. UŽ JSTE SE BYL PODÍVAT V PRAŽSKÝCH KBELÍCH?

BYL, ALE JEN NA LETIŠTI A ZEVRUBNĚ JSEM SI KBELY JEŠTĚ NEPROHLÉDL. ALE VÍM, KDE JSOU, A KDYŽ SE MNE NĚKDO ZEPTÁ, ODKUD JSEM, TAK ŘEKNU ZE GBELŮ, ALE S PÍSMENKEM G.

PRÁSKAT SPRÁVNĚ BIČEM MNE NAUČIL MISTR SVĚTA V TÉTO DISCIPLÍNĚ“

HRAJETE V NĚKOLIKA DIVADLECH. NA JAKÁ PŘEDSTAVENÍ POZVETE NAŠE ČTENÁŘE?

MUSÍM NA ÚVOD ŘÍCI, ŽE JSEM RÁD ZA KAŽDÉ PŘEDSTAVENÍ, KTERÉ PŘEŽILO ROČNÍ COVIDOVOU PAUZU. NEBO BYLO NOVĚ NASTUDOVANÉ JAKO MUZIKÁL LÁSKA NEBESKÁ, KTERÝ MĚL PREMIÉRU 30. ZÁŘÍ V DIVADLE BRODWAY. V DIVADLE HYBERNIA HRAJI TARZANA A V DIVADLE BEZ ZÁBRADLÍ ÚČINKUJI VE HŘE, KTEROU JSEM SI V POSLEDNÍ DOBĚ MOC OBLÍBIL, S NÁZVEM CIKÁNI JDOU DO NEBE. KVŮLI ROLI JSEM SI NECHAL UDĚLAT NA ZAKÁZKU VLASTNÍ BIČ, PROTOŽE MOJE POSTAVA ZLODĚJE KONÍ LUJKO ZOBAR EXCELENTNĚ PRÁSKÁ BIČEM. TAKŽE JSEM SI ŘÍKAL, ŽE TO MUSÍM UMĚT TAK, ABY MNE NIKDO NENAŘEKL, ŽE TO FLÁKÁM. BIČ MI PŘIPRAVIL JINDŘICH ZOBL, MISTRA SVĚTA V PRÁSKÁNÍ BIČEM, A NECHAL JSEM SE OD NĚJ I PROŠKOLIT.

POTKÁTE SE NĚKDY NA SCÉNĚ I SE SVOJÍ MANŽELKOU KATEŘINOU?

OD KONCE ŘÍJNA BYCHOM MĚLI ZKOUŠET PRVNÍ DIVADELNÍ ADAPTACI ZNÁMÉHO FILMU SVATEBNÍ CESTA DO JILJÍ, VE KTERÉM ZÁŘILI HERCI ABRHÁM A ŠAFRÁNKOVÁ. BUDE TO ZATÍM ZÁJEZDOVKA A NA JEVIŠTI SE S NÁMI PŘEDSTAVÍ UŽ JEN KOLEGA PETR BUCHTA. JE TO PRVNÍ HRA, KTEROU BUDU SE SVOJÍ ŽENOU INTENZIVNĚ ZKOUŠET. DŘÍV JSME SE SPOLU HRÁLI V JEDNOM MUZIKÁLU, ALE NA JEVIŠTI JSME SE NEPOTKALI. A DRUHÉ NAŠE SETKÁNÍ BYLO V ČINOHŘE INTIMNÍ PŘÍBĚHY Z RÁJE, KDE HRÁLA EVU A JÁ ADAMA.

KDYŽ POROVNÁTE ROLE TARZANA A ROCKYHO, ZA KTERÉHO JSTE OBDRŽEL PŘED DVĚMA LETY DIVADELNÍ CENU THÁLIE, KTERÁ Z NICH BYLA PRO VÁS PŘI PŘÍPRAVĚ NEJTĚŽŠÍ?

ASI NEJTĚŽŠÍ PŘÍPRAVA BYLA NA ROCKYHO, PROTOŽE TO BYLO POPRVÉ, KDY JSEM SE ROZHODL TRANSFORMOVAT SVOJI POSTAVU A ZMĚNIT TĚLO OD ZÁKLADŮ, VČETNĚ TRÉNINKU A STRAVY. TARZAN UŽ PRO MNE NEBYL TAK KOMPLIKOVANÝ, PROTOŽE JSEM VĚDĚL, JAK NA TO. ALE TARZAN JE PRO MNE DALEKO NÁROČNĚJŠÍ PŘEDSTAVENÍ NEŽ ROCKY. PO SOBOTNÍM DVOJÁKU (DVĚ PŘEDSTAVENÍ ZA DEN – POZN. RED.) JSEM ÚPLNĚ HOTOVEJ.

JAK JSTE SE NA TARZANA PŘIPRAVOVAL?

TRÉNOVAL JSEM PŘEVÁŽNĚ NA WORKOUTOVÉM HŘIŠTI, HRAZDA, BRADLA A S VLASTNÍM TĚLEM, ABYCH MĚL SÍLU PŘITÁHNOUT SE A UDRŽET SE. TARZANA LOGICKY HODNĚ HRAJI V PODŘEPU, TAKŽE JSEM SE DOMA VEČER DÍVAL NA TELEVIZI V PODŘEPU. PŘEHOUPÁVAL JSEM SE NA KARIMATCE Z JEDNÉ NOHY NA DRUHOU A SNAŽIL SE VYDRŽET CO NEJDÉLE. TO JSEM PRAKTIKOVAL ASI DVA MĚSÍCE A MĚLO TO PRO MNE JEDEN OSOBNÍ BONUS. PŘED TARZANEM JSEM NEBYL SCHOPEN SI DŘEPNOUT. KDYŽ JSEM ŠEL DO DŘEPU, KVŮLI ZKRÁCENÝM ACHILLOVKÁM SE MI ZVEDLY PATY. PRO MNE JE TEĎ KRÁSNOU VÝHROU, ŽE SI DOKÁŽU DŘEPNOUT S CELÝM CHODIDLEM NA ZEMI.

ŘÍKAL JSTE, ŽE JSTE SVOJE TĚLO KVŮLI ROLÍM OD ZÁKLADŮ MĚNIL. ZŘEKL JSTE TEDY I ALKOHOLU?

NEJSEM ABSTINENT, A KDYŽ JE SPECIÁLNÍ PŘÍLEŽITOST, NEBRÁNÍM SE SKLENIČCE. ALE POKUD MÁM DEFINOVAT SVOJI ALKOHOLICKOU FREKVENCI, NAPIJU SE JEDNOU ZA MĚSÍC ČI DVA. PROŽIL JSEM TOTIŽ VELMI BUJARÉ TEENAGEROVSKÉ OBDOBÍ, MOŽNÁ AŽ MOC BUJARÉ. A UTNUL JSEM HO ODJEZDEM DO BRNA, KDE JSEM ZAČAL STUDOVAT A ŘEKL SI – BUĎ CHCI BÝT NEJLEPŠÍ, NEBO SE BUDU BAVIT. RADĚJI JSEM ZAČAL MAKAT, NEŽ ABYCH CHODIL PO VEČÍRCÍCH A BARECH. A NEJZÁSADNĚJŠÍ ZVRAT PŘIŠEL S ROCKYM. MĚL JSEM NA VÝBĚR – CVIČIT A PODLE TOHO VYPADAT, NEBO OBČAS PÍT A RISKOVAT, ŽE TĚLO NEBUDE STÍHAT REGENEROVAT. OSM MĚSÍCŮ V KUSE JSEM NEPOZŘEL ALKOHOL. PO PREMIÉŘE JSEM SI DAL NA OSLAVU DVA PANÁKY WHISKY A CELOU NOC JSEM PROZVRACEL… OD TÉ DOBY SI ŘÍKÁM, ŽE TO NEMÁM ZAPOTŘEBÍ.

JSTE NA SEBE STEJNĚ PŘÍSNÝ I V OBLASTI STRAVOVÁNÍ?

ANO, I V JÍDLE SE DRŽÍM ZKRÁTKA. JSEM ČLOVĚK, KTERÝ JE V RÁMCI ROLÍ VELMI POCTIVÝ VŮČI DIVÁKOVI. TARZANA HRAJI JEN V BEDERNÍ ROUŠCE, ZOBAR BĚHÁ PO SCÉNĚ OBČAS NAHOŘE BEZ. NECHCI, ABY DIVÁK VIDĚL HERCE, KTERÝ PIJE COLU, JÍ PIZZU A PŘES BEDERNÍ ROUŠKU MU VISÍ ŠPEK. PROTO SE SNAŽÍM KAŽDÉ ROLI VĚNOVAT MAXIMUM.

TAKŽE ŽÁDNÉ NOČNÍ MLSÁNÍ NEBO LUXOVÁNÍ LEDNIČKY PO NÁVRATU DOMŮ Z PŘEDSTAVENÍ?

NECHYBÍ MI VEČERNÍ JÍDLO. POKUD MÁ ČLOVĚK CHYTŘE A KVALITNĚ ROZDĚLENOU STRAVU V PRŮBĚHU DNE, VEČER JI UŽ NEPOTŘEBUJE, I KDYŽ MÁ ZA SEBOU FYZICKOU ZÁTĚŽ. DOMLUVIL JSEM SE S KAMARÁDEM, KTERÝ MÁ FIRMU NA ZDRAVOU VÝŽIVU, ABY MI POSÍLAL KRABIČKY S JÍDLEM, COŽ JE PRO MNE NEJVÝHODNĚJŠÍ RYTMUS STRAVOVÁNÍ. JSEM ČLOVĚK PEVNÉ VŮLE, KTERÝ JE TO SCHOPNÝ VYDRŽET.

TO SI OPRAVDU NEUDĚLÁTE BĚHEM DIVADELNÍ SEZONY ŽÁDNOU KULINÁŘSKOU RADOST?

KAŽDOU NEDĚLI SI DOPŘEJI, CO CHCI, A PŘIJMU VYŠŠÍ KALORICKÉ HODNOTY NEŽ NORMÁLNĚ. JE TO PROTO, ABY SI TĚLO ZVYKLO NA RAFINOVANÝ CUKR. KDYŽ MU HO NEDÁVÁTE, PŘESTANE HO TRÁVIT A ZPŮSOBÍ V TĚLE DALEKO VĚTŠÍ KOMPLIKACE, NEŽ KDYBYSTE HO NEJEDL VŮBEC. COŽ SE MI NEDÁVNO NEVYPLATILO, PROTOŽE JSEM SI DOPŘÁL KE SNÍDANI NĚKOLIK DONUTŮ. BYLA TO VELKÁ KALORICKÁ „BOMBA“… MĚL JSEM TAKOVÝ GLYKEMICKÝ ŠOK, ŽE JSEM PO PŘEDSTAVENÍ MUSEL NA POHOTOVOST. ZPŮSOBIL JSEM SI OTRAVU JÍDLEM. STALO SE MI TO POPRVÉ ZA NĚKOLIK LET, CO TAKHLE ŽIJI.

PRO PŘEDSTAVU – KOLIK MĚŘÍTE A VÁŽÍTE?

VÁŽÍM 84 KILOGRAMŮ A MĚŘÍM 186 CENTIMETRŮ. NAPŘED JSEM PŘIBÍRAL, ABYCH SI VYTVOŘIL SVALOVOU HMOTU. MOC JSEM TOUŽIL MÍT 100 KILO, ALE NEPOVEDLO SE. SEDĚL JSEM U STOLU A DENNĚ DO SEBE DOSLOVA TLAČIL RÝŽI, KUŘECÍ A BROKOLICI, ALE PŘES 97 KILO JSEM SE NEDOSTAL. PAK JSEM ZAČAL SHAZOVAT TUK, ABY VZNIKLA POSTAVA O SVALOVÉ HMOTĚ 84 KILO.

MOŽNÁ TO NENÍ O VÁS ÚPLNĚ VEŘEJNĚ ZNÁMÉ, ALE KROMĚ HRANÍ SE POUŠTÍTE I DO HUDEBNÍ BRANŽE…

JSEM ABSOLUTNÍ FANATIK A MILOVNÍK HUDBY. DOKONCE JSEM NECHTĚL JÍT NA DIVADELNÍ ŠKOLU, ALE NA HUDEBNÍ. SKLÁDÁM A PRODUKUJI VLASTNÍ HUDBU, NA PODZIM BUDU NAHRÁVAT DALŠÍ SINGL, KTERÝ BY MĚL VYJÍT NA JAŘE. A TROUFÁM SI ŘÍCI, ŽE KDYŽ SE TO VŠECHNO POVEDE, BUDE TO FAKT SUPER. MOC SE NA TO TĚŠÍM. JSEM ČLOVĚK, KTERÝ MILUJE ZMĚNY A JSEM DALEKO MÉNĚ KONZERVATIVNÍ NEŽ ČEŠI. SLOVÁCI JSOU VÍCE DO SVĚTA.

Z ČEHO TAK USUZUJETE?

USUZUJI PODLE KULTURNÍHO DĚNÍ. PODLE TOHO CO SE HRAJE, PROČ SE TO HRAJE A KDO NA TO CHODÍ A JAK DLOUHO. MÁM POCIT, ŽE SLOVÁCI VŽDYCKY DOKÁZALI UDĚLAT STEJNOU VĚC SVĚTOVĚJI, ALE NIKDY JI NEDOKÁZALI PRODAT JAKO ČEŠI. ČEŠI ZASE MAJÍ UM DOKONALÉHO PRODEJE. I KDYŽ NEMAJÍ MISTROVSKÉ UMĚLECKÉ DÍLO, DOKÁŽÍ HO PRODAT DALEKO LÉPE NEŽ SLOVÁCI, KTEŘÍ NA NĚM DŘOU, A VE FINÁLE I LÉPE VYPADÁ.

SLEDUJETE POLITIKU?

JSEM BĚŽNÝ POLITICKÝ KONZUMENT A DOMNÍVÁM SE, ŽE AČKOLIV NA POLITICKÉ DĚNÍ MŮŽU MÍT JAKÝKOLIV NÁZOR, STEJNĚ NIC NEZMĚNÍM. NAVÍC JAKO SLOVÁK V ČECHÁCH NEMOHU VOLIT. A CO SE TÝČE CELOSTÁTNÍCH VÝSLEDKŮ VOLEB, TĚŽKO ŘÍCI. ŽE JE V SOUČASNÉ DOBĚ NASTOLENA NĚJAKÁ ZMĚNA, TO VŠICHNI VIDÍ, PROTOŽE VYHRÁLA JINÁ KOALICE. OTÁZKOU JE, ZDA TO BUDE DOBRÉ, NEBO NE. PROTOŽE NA ZAČÁTKU VOLEBNÍHO OBDOBÍ SE ZDÁ BÝT VŠECHNO ZALITÉ SLUNCEM A PO ČTYŘECH LETECH JE TO JINAK…

VE VOLBÁCH BYLO JEDNÍM Z HLAVNÍCH TÉMAT (NE)OČKOVÁNÍ? JAK JSTE NA TOM VY?

JSEM OČKOVANÝ A NESTYDÍM SE ZA TO, PROTOŽE SE MI POTOM ZLEPŠILA PLEŤ, ZPÍVÁM O TERCII VÝŠ A RYCHLEJI SE OPALUJI. JSEM SPOKOJENÝ (SMÍCH).

NĚKOLIKRÁT JSME V NAŠEM ROZHOVORU ZMÍNILI VAŠI MANŽELKU. VY SE ZNÁTE JIŽ OD ŠKOLY, ALE JAK PROBĚHLO VAŠE PRVNÍ KLASICKÉ RANDE?

V BŘEZNU TO BUDE 12 LET, CO JSME SPOLU, A DVA ROKY JSME MANŽELÉ. VE ŠKOLE JSME BYLI VELMI DOBŘÍ PŘÁTELÉ A Z PŘÁTELSTVÍ VZNIKL VÁŽNÝ VZTAH. O TO VÍC SI TOHO VÁŽÍM, ŽE NEZAČAL PŘES PRVOTNÍ PUD, ALE PŘES VZÁJEMNÉ POROZUMĚNÍ. JSEM MOC RÁD, ŽE MÁM ŽENU, JAKOU MÁM. MOŽNÁ TO ZNÍ JAKO KLIŠÉ, ALE DÍKY BOHU. MOJE MANŽELKA JE PRO MNE TO NEJZÁSADNĚJŠÍ, CO MNE V ŽIVOTĚ DRŽÍ A OVLIVŇUJE. NEJSEM PODPANTOFLÁK, ALE KATEŘINA JE KE MNĚ UPŘÍMNÁ A DOKÁŽEME SI ŘÍCI PRAVDU DO OČÍ, I KDYŽ NENÍ ÚPLNĚ LICHOTIVÁ. A O TO VÍC SI TOHO VÁŽÍM.

UŽ VÍTE, KDE BUDETE TRÁVIT SILVESTR? POKUD SE DIVADLA ZASE NEZAVŘOU, MĚL BYCH ODEHRÁT DVOJÁK VŠE O MUŽÍCH V PRAŽSKÉM STUDIU DVA NA MALÉ SCÉNĚ. PAK BYCHOM SE MĚLI S KOLEGY PŘESUNOUT K NÁM NA CHALUPU K PODĚBRADŮM, KDE SILVESTRA SPOLEČNĚ OSLAVÍME.